Energiens kilde meditasjon - Vishuddhi shuddhi
PĂ„ kurset i Energiens kilde meditasjon lĂŠrer du meditasjonen Energiens kilde og dybdeavspenningen Yoga nidra. I tillegg vil det vĂŠre snakk rundt bruken av meditasjon og avspenning i hverdagen.
Hvordan fĂžles det Ă„ ha ryddet i kjĂžkkenskapen og kastet ut alt som var gammelt, eller en grundig opprydding i garasjen og alt unĂždvendig kjĂžrt til avfallstasjonen?
PÄ samme mÄte som vi kan fylle vÄrt hjem med saker og ting, fyller vi ogsÄ vÄrt sinn med tanker, meninger, bekymringer, aggresjon, bitterhet, planer, drÞmmer osv. Dette kan vÊre med pÄ Ä hemme vÄr kreativitet og vÄrt initiativ i hverdagen. Med andre ord, hodet kan ogsÄ ha godt av en opprydning. Energiens kilde meditasjon er en glimrende rengjÞringsmetode og resultatet er mer energi og en styrket opplevelse av seg selv.
Energiens kilde meditasjonen arbeider pÄ forskjellige nivÄer med Ä rense og styrke kroppens finere energistrÞmmer, og fÞrer deg mot en tilstand av hvile og indre ro. Meditasjonen er basert pÄ et dypt og rolig Ändedrett, Ujjayi pranayama, konsentrasjon pÄ forskjellige chakra og det blir ogsÄ brukt et mantra. Meditasjonen bestÄr av 6 trinn og hele meditasjonen tar 20-30 minutter.
Energiens kilde meditasjonen hÞrer til Kriya-yoga tradisjonen. PÄ vÄrt chakra - fordypelseskurs og pÄ feriekursene pÄ Ask og i HÄÄ, lÊrer du en stÞrre utgave av meditasjonen som heter Ajapa japa. Feriekursene gir basis for Ä kunne lÊre hele Kriya yoga meditasjonen pÄ HÄÄ kurssenter i SÞr-sverige.
Inspirasjon og mer lesing
Om Energiens kilde meditasjon:
Energiens kilde - fra Bindu nr. 20.
Ved bruk av meditasjon over lengre tid kan hjerneaktiviteten endre seg vedvarende. Den som mediterer regelmessig har altsÄ en varig avspenningseffekt - ogsÄ i hverdagen.
Psykisk energi - fra Bindu nr. 21.
Energi er mer enn en oppdagelse i vÄr tekniske tidsalder. «Prana», «Ki», «Mana», «Odins kraft» - den psykiske energien har man kjent til i alle tider.
Om meditasjon og avspenning:
Om Ă„ oppdage stillheten - fra Yogabladet nr 11.
Artikkel av Swami Janakananda. Om bruken av oppmerksomhet i Tantra, om Ä ligge pÄ ryggen i Savasana og Yoga Nidra - og litt om meditasjonen Antar Mauna (Indre Stillhet), metoder som i vÄr tid er hentet frem i lyset av Swami Satyananda.
Skumringstimen - fra Bindu nr. 22.
Har vi hatt en levende meditasjonstradisjon i Norden? Mediterte bestemor? Kanskje uten Ă„ ha vist at det var meditasjon - hun kalte det noe annet.
Om dybdeavspenning, artikkeler fra Bindu nr. 27:
Meditativ dybdeavspenning
Litt introduksjonssnak om Yoga nidra.
Bilder av hjernens aktivitet under Yoga nidra
Et nytt kapittel i forskningen pÄ meditasjon, ble det kalt da forskerne offentliggjorde bildene av yogalÊrere under Yoga nidra. Bildene ble tatt med et af den moderne medisins mest avanserte instrumenter, PET-skanneren pÄ Rigshospitalet i KÞbenhavn.
Tantra og Yoga nidra
For fÞrste gang forteller Swami Janakananda om viten og metoder i Tantra som ligger bak de tantriske ritualer og som gjÞr Yoga nidra sÄ enestÄende effektiv og dyp blant avspenninger. Om Nyasa, Chakra, bevissthet og besluttningen i Yoga nidra.
Hva de dog bruker det til
Menneskers meget forskjellige erfaringer med Yoga nidra...
Kurs vinter/vÄr 2012
Vi har satt opp fĂžlgende kurs:
1. Onsdag kl 16.30-17.15 med start 18. jan.
Kurset gÄr 12 ganger over 12 uker.
Pris: Kr. 1.500. Rabatt 15% for ungdom (15-25 Är).
I tillegg starter det opp et fortsetterkurs i Energiens kilde meditasjon:
2. Onsdag kl 16.30-17.15 med start 7. mars
Kurset gÄr 6 ganger over 6 uker.
Pris: Kr. 750. Rabatt 15% for ungdom (15-25 Är).
LĂŠrer:Audhild Naustdal
Gratis prĂžvetime i meditasjon:
Torsdag 12. januar kl. 17.30-19. - Introduksjon i teori og praksis til bÄde Indre stillhet meditasjon og Energiens kilde.
Praktisk informasjon innen du starter pÄ kurs.
Nedlasting:
Last ned brosjyren om Energiens kilde meditasjon i Acrobat PDF-format.
PÄmelding:
Nettbutikken eller per tlf. 56 15 15 00.